TE2000B1K0J
TE Connectivity Passive Product
Product No:
TE2000B1K0J
Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 2000W
In Stock : 44
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 2.362" Dia x 20.079" L (60.00mm x 510.00mm)
Temperature Coefficient ±440ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets
Resistance 1 kOhms
Series TE, CGS
Power (Watts) 2000W