TE40A1802C01
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
TE40A1802C01
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 40W
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CB, CE, DEMKO, UL
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 3.78" L x 2.17" W x 1.32" H (96.0mm x 55.0mm x 33.6mm)
Product Status Active
Weight 0.551 lb (249.93 g)
Current - Output (Max) 2.22A
Series TE40 (40W)
Power (Watts) 40 W
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 57" (1.45m)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 18V
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC