TEA1506P/N1,112
NXP USA Inc.
Product No:
TEA1506P/N1,112
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
8-DIP
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 145°C (TJ)
Topology Flyback
Mounting Type Through Hole
Voltage - Breakdown 650V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-DIP
Internal Switch(s) No
Control Features -
Series GreenChip™ II
Power (Watts) 150 W
Fault Protection Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Frequency - Switching 25kHz ~ 175kHz
Voltage - Start Up 11 V
Mfr NXP USA Inc.
Duty Cycle -
Output Isolation Isolated
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.7V ~ 20V