TEH70M2K00JE
Ohmite
Product No:
TEH70M2K00JE
Manufacturer:
Ohmite
Package:
TO-247
Description:
RES 2K OHM 5% 70W TO247
User Guide
Operating Temperature -
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.830" (21.08mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.626" L x 0.200" W (15.90mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-247
Resistance 2 kOhms
Series TEH70
Power (Watts) 70W