TEL 12-4823WI
Traco Power
Product No:
TEL 12-4823WI
Manufacturer:
Traco Power
Description:
12 WATT DC/DC CONVERTER, INDUSTR
In Stock : 7
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 400mA, 400mA
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 16-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 87%
Mfr Traco Power
Features Baseplate
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.8 kV
Approval Agency CB, cURus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.94" L x 0.54" W x 0.40" H (23.8mm x 13.7mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series TEL 12WI (12W)
Power (Watts) 12 W