TEL 15-2412WIN
Traco Power
Product No:
TEL 15-2412WIN
Description:
ULTRA COMPACT 15 WATT CONVERTER
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.25A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 16-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 87%
Mfr Traco Power
Features Baseplate
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.8 kV
Approval Agency CB, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.94" L x 0.54" W x 0.40" H (23.8mm x 13.7mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series TEL 15WIN (15W)
Power (Watts) 15 W