TEN 40-4810WIN
Traco Power
Product No:
TEN 40-4810WIN
Manufacturer:
Traco Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 26W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 8A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series TEN 40WIN (40W)
Power (Watts) 26 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 89%