TEN 40-4813WIN
Traco Power
Product No:
TEN 40-4813WIN
Description:
DC DC CONVERTER 15V 40W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 2.67A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series TEN 40WIN (40W)
Power (Watts) 40 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 90%