TEN 40-4823WI
Traco Power
Product No:
TEN 40-4823WI
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 41W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.10" W x 0.40" H (50.8mm x 27.9mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.35A, 1.35A
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Series TEN 40WI (40W)
Power (Watts) 41 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module
Efficiency 86%