TEN 60-4822WIN
Traco Power
Product No:
TEN 60-4822WIN
Manufacturer:
Traco Power
Package:
Module
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 60W
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Module
Current - Output (Max) 2.5A, 2.5A
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Series TEN 60WIN (60W)
Power (Watts) 60 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 91%