TFCR0603-16W-E-2743BT
Venkel
Product No:
TFCR0603-16W-E-2743BT
Package:
0603
Description:
RES 274K OHM 0.1% 1/16W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Resistance 274 kOhms
Series TFCR
Power (Watts) 0.063W, 1/16W