THD 10-2410WIN
Traco Power
Product No:
THD 10-2410WIN
Manufacturer:
Traco Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 8.9W
In Stock : 140
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 2.7A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series THD 10WIN (10W)
Power (Watts) 8.9 W
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Efficiency 86%