THJA475K016RJN
KYOCERA AVX
Product No:
THJA475K016RJN
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1206
In Stock : 3880
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9Ohm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series THJ
Type Molded
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4.7 µF