THM 20-2422WI
Traco Power
Product No:
THM 20-2422WI
Manufacturer:
Traco Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 833mA, 833mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Series THM 20WI (20W)
Power (Watts) 20 W
Type Isolated Module
Package / Case 5-DIP Module
Efficiency 88%