THN 10-2415WIR
Traco Power
Product No:
THN 10-2415WIR
Description:
DC DC CONVERTER 24V 10W
In Stock : 146
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 420mA
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 90%
Mfr Traco Power
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB, cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series THN 10WIR (10W)
Power (Watts) 10 W