THN 15-4812WI
Traco Power
Product No:
THN 15-4812WI
Manufacturer:
Traco Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 16W
In Stock : 571
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.3A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 87%
Mfr Traco Power
Features Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CB, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1
Series THN 15WI (15W)
Power (Watts) 16 W