THN 30-7210WIR
Traco Power
Product No:
THN 30-7210WIR
Manufacturer:
Traco Power
Description:
46 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 160V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 7A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 88%
Mfr Traco Power
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB, cURus
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series THN 30WIR (30W)
Power (Watts) 23 W