THR 20-2422WI
Traco Power
Product No:
THR 20-2422WI
Manufacturer:
Traco Power
Description:
20 WATT DC/DC CONVERTER, INDUSTR
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 833mA, 833mA
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 86%
Mfr Traco Power
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series THR 20WI (20W)
Power (Watts) 20 W