TL4019-41102TM
Omron Automation and Safety
Product No:
TL4019-41102TM
Description:
SWITCH SAFETY 4PST 4A 230V
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Must Release -
Must Operate -
Holding Force 122kgf
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Screw Terminal
Voltage Rating 230VAC, 24VDC
Actuator Type Panel Disconnect
Current Rating (Amps) 4A (AC/DC)
Approval Agency CE, cULus
Circuit 4PST-3NC/1NO (DB/DM)
Conduit Thread Size M20 x3
Product Status Active
Series TL4019
Type Solenoid Locking
Voltage - Supply 110VAC