TL5001AMFKB
Texas Instruments
Product No:
TL5001AMFKB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
20-LCCC (8.89x8.89)
Description:
PWM CONTROLLER WITH WIDE INPUT R
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Serial Interfaces -
Output Type Transistor Driver
Output Configuration Positive
Topology Boost, Buck, Flyback
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-LCCC (8.89x8.89)
Clock Sync No
Number of Outputs 1
Duty Cycle (Max) 100%
Control Features Dead Time Control, Frequency Control, Ramp, Soft Start
Series -
Function Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output Phases 1
Package / Case 20-CLCC
Frequency - Switching 20kHz ~ 500kHz
Mfr Texas Instruments
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.6V ~ 40V