TLV2217-18KCS
Texas Instruments
Product No:
TLV2217-18KCS
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-220-3
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO220-3
In Stock : 1274
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
PSRR 62dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V