TLV2762IPG4
Texas Instruments
Product No:
TLV2762IPG4
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-PDIP
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8DIP
User Guide
Voltage - Supply Span (Max) 3.6 V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Output Type Rail-to-Rail
Slew Rate 0.23V/µs
Gain Bandwidth Product 500 kHz
Mounting Type Through Hole
Current - Supply 20µA (x2 Channels)
Current - Input Bias 3 pA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Input Offset 550 µV
Series -
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply Span (Min) 1.8 V
Mfr Texas Instruments
Number of Circuits 2
Package Tube
Amplifier Type General Purpose
Current - Output / Channel 10.2 mA