TM-7EP501
Nidec Components Corporation
Product No:
TM-7EP501
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 3
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.283" Dia (7.20mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 500 Ohms
Series TM-7
Power (Watts) 0.5W, 1/2W