TMK042CG0R4AD-W
Taiyo Yuden
Product No:
TMK042CG0R4AD-W
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.4PF 25V C0G/NP0 01005
In Stock : 426
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.05pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series M
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.4 pF