Home / Varistors, MOVs / TMOV14RP130ML2B7
minImg
TMOV14RP130ML2B7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14RP130ML2B7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 205V 6KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Series TMOV®
Energy 50J
Package / Case Disc 14mm 3-Lead
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 130 V
Features Thermally Protected
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 170 V