TMOV14RP250E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14RP250E
Description:
VARISTOR 390V 6KA DISC 14MM
In Stock : 6122
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 351 V
Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Series TMOV®
Energy 100J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 250 V
Package Bulk
Maximum DC Volts 320 V