TMOV14RP625E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14RP625E
Description:
VARISTOR 1KV 6KA DISC 14MM
In Stock : 2300
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 900 V
Capacitance @ Frequency 160 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Series TMOV®
Energy 200J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 625 V
Package Bulk
Maximum DC Volts 825 V