TMOV20R300E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20R300E
Description:
VARISTOR 470V 10KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 423 V
Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Varistor Voltage (Max) 517 V
Series TMOV®
Energy 250J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 300 V
Features Thermally Protected
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 385 V