Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP175ML2T7
minImg
TMOV20RP175ML2T7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP175ML2T7
Description:
VARISTOR 270V 10KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 243 V
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Varistor Voltage (Max) 297 V
Series iTMOV®
Energy 135J
Package / Case Disc 20mm 3-Lead
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 175 V
Features Thermally Protected
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 225 V