Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP460ML2T7
minImg
TMOV20RP460ML2T7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP460ML2T7
Description:
VARISTOR 750V 10KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 675 V
Capacitance @ Frequency 200 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Varistor Voltage (Max) 825 V
Series iTMOV®
Energy 360J
Package / Case Disc 20mm 3-Lead
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 460 V
Features Thermally Protected
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 610 V