TMOV34S621EP
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S621EP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 1KV 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 900 V
Capacitance @ Frequency 2100 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Series TMOV® 34S
Energy 1010J
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 620 V
Features Thermally Protected
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 800 V