Home / Microcontrollers / TMP91FW27UG(C,JZ)
minImg
TMP91FW27UG(C,JZ)
Toshiba Semiconductor and Storage
Product No:
TMP91FW27UG(C,JZ)
Package:
64-LQFP (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 900/L1
Speed 27MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 12K x 8
Number of I/O 53
Peripherals DMA, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series TLCS-900/L1
Package / Case 64-LQFP
Core Size 16-Bit
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, UART/USART
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V