Home / Fixed Inductors / TMPC 0603H-1R5MG-D
minImg
TMPC 0603H-1R5MG-D
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Product No:
TMPC 0603H-1R5MG-D
Description:
1.5 UH SHIELDED MOLDED INDUCTOR
In Stock : 2000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 9 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15mOhm Max
Inductance 1.5 µH