Home / Fixed Inductors / TMPF 1010A-8R2MN-ABD
minImg
TMPF 1010A-8R2MN-ABD
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Product No:
TMPF 1010A-8R2MN-ABD
Description:
8.2 UH SHIELDED MOLDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 16.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.390" (9.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 12.9 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 12.4mOhm Max
Inductance 8.2 µH