Home / Fuses / TMS-160MA
minImg
TMS-160MA
OptiFuse
Product No:
TMS-160MA
Manufacturer:
OptiFuse
Description:
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.058
Response Time Slow Blow
Color -
Approval Agency cULus
Current Rating (Amps) 160 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm)
Product Status Active
Series TMS
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V