TPP 100-128A-J
Traco Power
Product No:
TPP 100-128A-J
Manufacturer:
Traco Power
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 100W
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 92%
Mfr Traco Power
Features Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 1.16" H (76.2mm x 50.8mm x 29.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.58 A
Series TPP 100A-J (100W)
Power (Watts) 100W