TPS20-G2OF8-00
Autonics
Product No:
TPS20-G2OF8-00
Manufacturer:
Autonics
Description:
SENSOR 14.22PSIG G3/8" .02A
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Pressure -14.69 ~ 14.22PSI (-101.3 ~ 98.07kPa)
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Applications Industrial Automation
Termination Style DIN
Output Type Analog Current
Port Size Male - G3/8" (9.525mm) PF
Port Style Threaded
Product Status Active
Pressure Type Gauge
Supplier Device Package -
Series TPS20
Accuracy ±0.3%
Package / Case Cylinder, Threaded
Voltage - Supply 15V ~ 35V
Output 4 ~ 20 mA