TPS60300DGSRG4
Texas Instruments
Product No:
TPS60300DGSRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
10-VSSOP
Description:
IC REG CHARGE PUMP DL 10VSSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 1.8V
Output Type Fixed
Current - Output 40mA, 20mA
Output Configuration Positive
Topology Charge Pump
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 10-VSSOP
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 0.9V
Series -
Function Ratiometric, Step-Up
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Frequency - Switching 700kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2Vin, 3.3V