TPS726126DCQR
Texas Instruments
Product No:
TPS726126DCQR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-223-6
Description:
IC REG LINEAR 1.26V 1A SOT223-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR 60dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 300 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-6
Control Features Enable, Reset
Series -
Package / Case SOT-223-6
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.26V
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 1A