TPS793285DBVT
Texas Instruments
Product No:
TPS793285DBVT
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
In Stock : 2112
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
PSRR 70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Last Time Buy
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA