TPSMC220A
Littelfuse Inc.
Product No:
TPSMC220A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMC
Description:
TVS 1.5KW 220V 5%UNI DO-214AB
In Stock : 6000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.6A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 209V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMC
Series Automotive, AEC-Q101, TPSMC
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 328V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 188.1V