Home / Fuses / TR2/C515S-2.25R
minImg
TR2/C515S-2.25R
Eaton - Electronics Division
Product No:
TR2/C515S-2.25R
Description:
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 97.724
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.057 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 2.25 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
Product Status Active
Series C515
Package / Case 2AG, 5mm x 15mm
Voltage Rating - AC 250 V