TRC0007CBP-0-12
Remington Industries
Product No:
TRC0007CBP-0-12
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
TRAILER CBL 7COND 10-14AWG 12'
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 80°C
Usage Automotive Wiring
Cable Type Trailer Cable
Shield Type -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0550" (1.397mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG
Ratings SAE J1128
Series TRC0007CBP-0
Length 12.00' (3.66m)
Voltage 60 V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/23; 19/25; 19/27
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Oil Resistant
Jacket Color Black
Package Box
Jacket (Insulation) Diameter 0.550" (13.97mm)