TRF600-160-0.130
Littelfuse Inc.
Product No:
TRF600-160-0.130
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 250V 160MA RADIAL
In Stock : 1983
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 250V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 160 mA
Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
Approval Agency CSA, TUV, UL
Current - Max 60 A
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 18 Ohms
Series PolySwitch®, TRF600
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 4 Ohms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 320 mA