TS1205-1R2M
Tamura
Product No:
TS1205-1R2M
Manufacturer:
Tamura
Description:
FIXED IND 1.2UH 20A 2.8 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 16A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 20 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.8mOhm Max
Inductance 1.2 µH