TS600-400F-2
Littelfuse Inc.
Product No:
TS600-400F-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 400MA 2SMD
In Stock : 577
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 400 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency CSA, UL
Current - Max 60 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.742" L x 0.305" W (18.85mm x 7.75mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 2 Ohms
Series PolySwitch®, TS600
Type Polymeric
Package / Case 2-SMD
Thickness (Max) 0.484" (12.30mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 500 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 1 A