TS78L12CS RLG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
TS78L12CS RLG
Package:
8-SOP
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
PSRR 42dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 35V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOP
Control Features Current Limit
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage Dropout (Max) 1.7V @ 100mA (Typ)