TSAMW-3.3-260-U
E-Switch
Product No:
TSAMW-3.3-260-U
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH TACT 50MA 12V
User Guide
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 260gf
Mfr E-Switch
Illumination Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Switch Travel -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Actuator Height off PCB, Vertical 3.30mm
Termination Style SMD (SMT) Tab
Actuator Type Standard
Circuit -
Outline 6.30mm x 6.20mm