Home / Microcontrollers / TSC87251G2D-24IC
minImg
TSC87251G2D-24IC
Microchip Technology
Product No:
TSC87251G2D-24IC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-CQPJ
Description:
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44CQPJ
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor C251
Speed 24MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-CQPJ
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series 8x251
Package / Case -
Core Size 8/16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V