Home / Fuses / TSE-375MA
minImg
TSE-375MA
OptiFuse
Product No:
TSE-375MA
Manufacturer:
OptiFuse
Description:
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.178
Response Time Slow Blow
Color -
Approval Agency cULus, KC
Current Rating (Amps) 375 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.591" L (4.50mm x 15.00mm)
Product Status Active
Series TSE
Package / Case 2AG, 5mm x 15mm
Voltage Rating - AC 250 V